Zřícenina hradu Potštejn

Tento článek má 8 656 zhlédnutí
1 hvězda, Nebuď labuť :)2 hvězdy, To mě mrzí... :(3 hvězdy4 hvězdy, Děkuji :)5 hvězd, Paráda! Děkuji moc! :) (3 votes, average: 3,33 out of 5)
Loading...
Město: Potštejn
Kraj, okres: Královéhradecký, Rychnov nad Knežnou

GPS Parkování: 50.0801100N, 16.3132528E
GPS Místa: 50.0779892N, 16.3088553E
Zastávka: Potštejn, jakákoliv asi
Stručný popis: Parádní zřícenina v městečku Potštejn. Už ze silnice je Vám jasné, že hrad stojí za poznání. Hrad vznikal již ve 13. století. Na místě je k dispozici občerstvení, suvenýry a průvodce.

Druhým pokusem vyrážím na zříceninu hradu Potštejn. Z toho prvního pokusu totiž vznikl můj předešlý článek o zřícenině hradu Velešov. Ničím netlačen to beru přes konzum ve Vamberku pro vázané špekáčky a přijíždím na parkoviště v centru Potštejna. Jako posledně si se vším všudy dopřávám kávu v místní kavárně. Následně se stavuji v místním pivovaru Clock, který mi všichni vychvalovali, a beru jednoho lahváčka. Mají už pouze ananasového za „lidových“ 78Kč / 0,7l ale nevadí, užiji si to stylově s Clockem na Potštejně..

Po menším výšlapu přicházím k pokladně, kde mi týpek říká, že poslední skupina už odešla, ale že ji ještě stihnu doběhnout. Trochu ztracen v čase se ho ptám, jestli musím skupinu dobíhat, že bych se raději šel mrknout bez průvodce, ale to nepřipadalo v úvahu. Tak platím 70Kč a přidávám se ke skupince.. A ani nejsem poslední, po chvíli se přidává ještě jeden páreček.

Není zrovna jednoduchý si udělat fotky a videa bez davu lidí, ale když člověk vytrvá a trochu si po hradě libovolně pobíhá, tak se něco povede. Ten nejpozději příchozí páreček k tomu přistupuje docela podobně. 🙂 Prohlídka je zajímavá a sem tam něco o historii hradu od paní průvodkyně zachytím. Například informace typu, že celý hrad je protkaný chodbami a kdykoliv se může někdo někde propadnout, místo kde se ukládalo víno (viz. Foto) nebo informaci, že před deseti lety byla zřícenina hradu s propadlou střechou a v téměř původním stavu (v duchu si to komentuji, že určitě bez průvodce, s libovolným pohybem, bez zavírací doby a zadarmo). Ale musí se nechat, že je hrad zrekonstruován opravdu krásně.

Na konci prohlídky u malé kozí farmy ještě dostávám malý „pojeb“, že by si pán v červeném tričku měl pospíšit a nezdržovat, no jo no… 🙂 A já přitom spěchal. Kdyby bylo po mým, vyberu si tam někde parádní flek a loupnu si celýho Clocka. 🙂 Točím tedy poslední záběry, když mi jedním a bohužel ne zrovna povedeným, prolítává stíhačka… Very nice… Kdyby to paní tak nehnala a my byli o pět minut zpátky v prohlídce, mohl nám Gripen letět téměř nad hlavami.. Ale to nevadí, no.. Chápu, že jsme byli poslední a paní chce jít taky někdy domů.

Při odchodu z hradu se seznamuji s Jardou a jeho ženou z Kroměříže (to jsou ti, co taky byli všude pozdě – asi vrána k vráně 🙂 ), rozdělávám Clocka (chuťově fakt výbornej) a zakecáváme se… Asi po půl hodinové debatě se domlouváme na večerním srazu. Já jdu do lesa opéct buřt a asi po 45min se scházíme v pivovaru.

Parádní hrad, parádní lidi, parádní pivo, parádní den. Potštejne díky 😉

Video: Připravuje se

Další článek
Předchozí článek

Související články

Jeden komentář k “Zřícenina hradu Potštejn”

  1. Profilový obrázek Josephsar napsal:

    cmek zct tracking

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes