Obec: Bílá Lhota Kraj, okres: Olomoucký, Olomouc GPS Parkování: 49.7094039N, 16.9750692E GPS Místa: 49.7098028N, 16.9764558E Zastávka: Bílá Lhota, nám. |
Stručný popis: Arboretum Bílá Lhota je Národní přírodní památkou se širokým pestrem dřevin ze všech koutů světa. Park vnikl na přelomu 17. a 18 století a některé dřeviny jsou tu zachovány dodnes. |
Jak už název napovídá, rozhodli jsme se využít krásné sobotní odpoledne k výletu mezi více než 300 druhů dřevin. Autem to máme necelou čtvrthodinku, takže jsem vzal svého parťáka – dvou a půl letého synáčka a vyrazili jsme.
V době navigací asi nemá smysl obšírně popisovat cestu, nicméně staromilce s mapou jen upozorním na jednu taškařici – ačkoliv jedete do arboreta v Bílé Lhotě, po sjezdu z dálnice a hlavní cesty musíte odbočit na Červenou Lhotu. 🙂 A za zmínku určitě stojí to, že o 8 km dál na Mohelnici stojí nádherný hrad Bouzov, takže třeba jako dvojkombinace na celodenní výlet ideální.
Stejně tak se nebudu rozepisovat o historii arboreta, na to jsou jiní, povolanější. Pro naše účely bude, myslím, stačit zmínit, že původní park byl u místního zámku vybudován kolem roku 1700. Od té doby se v péči (a nepéči v případě Místního národního výboru v období po druhé světové válce) různých majitelů a správců formuje do současné podoby a patří právem mezi národní přírodní památky.
Místní obyvatelé prominou, ale Bílá Lhota je pro občasného návštěvníka docela obyčejná, ospalá a klidná vesnička, myšleno v tom nejlepším slova smyslu. Pokud se v arboretu zrovna nekoná nějaká akce, místo k parkování, jakožto i samotné arboretum, najdete vždy bez problémů. Z kasy vás uvítá sympatický pán nebo neméně sympatická paní a stejně tak sympatické vstupné. Plné je 40 Kč, zlevněné za 20, za pejska připlatíte desetikačku a děti do 6 let se můžou kochat a vzdělávat zdarma. Turistické známky, razítka, pohledy a další suvenýry jsou taktéž k mání. Ke vstupnému dostanete tištěného průvodce, kterého už ale po několikáté návštěvě odmítám. Ne že bych měl všechny vědomosti v malíčku nebo mě obsah nezajímal, důvod je mnohem prostší. Nejsem botanik profesí ani koníčkem, a i když je zajímavé vidět jaké kšáší roste třeba v Číně nebo v Kanadě, naše návštěvy Bílé Lhoty mají mnohem přízemnější důvod.
Arboretum je zkrátka krásné, pohodové a neuvěřitelně uklidňující místo. Tenhle dojem sice naposledy malinko nabourával činorodý domorodec s cirkulárkou, ale i tento zvuk v tomhle prostředí působí téměř malebně. 🙂 Celý prostor má v sobě ono neuchopitelné kouzlo, kvůli kterému se rádi vracíte… Možná se tam promítla bohatá historie, možná nám stromy a rostliny vrací energii jako dík za to, že tam můžou v klidu a bezpečí žít…
A tak se můžete sem tam courat, zahrát si šachy v nadživotní velikosti, kouknout se na pomalu chátrající zámek, projít se po lávce přes jezírko, zastavit se u voliéry s hrdličkami, sednout na jednu z mnoha laviček nebo se jen tak natáhnout na trávu a u toho koukat na nebe, číst si nebo si do sluchátek pustit nějakou oblíbenou pecku… A kdo jinak nedá, může si s průvodcem v ruce a za pomoci informačních tabulek rozšířit obzory a znalosti. Milovníci adrenalinu si pak můžou v areálu rovnou domluvit svatební obřad. 🙂 Ti, co vyrazí se svými ratolestmi, navíc určitě objeví spoustu skrytých stezek a cestiček…
Ano, celý areál můžete profrčet za půl hodiny, ale byla by to škoda… Arboretum má své kouzlo za každého ročního období, a když si uděláte tu radost, na chvilku vypnete a budete si užívat toho klidu a pohody, na konci jistě dáte za pravdu jednomu z nápisů, na který během prohlídky narazíte:
JÁ JSEM STROM, JSEM TVŮJ PŘÍTEL, MÁM MNOHO PODOB…