Velehradský klášter – Nejvýznamější poutní místo v Česku

Tento článek má 5 195 zhlédnutí
1 hvězda, Nebuď labuť :)2 hvězdy, To mě mrzí... :(3 hvězdy4 hvězdy, Děkuji :)5 hvězd, Paráda! Děkuji moc! :) (Nehodnoceno)
Loading...
Město: Velehrad
Kraj, okres:Zlínský, Uherské Hradiště

GPS Parkování: 49.1039839N, 17.3963242E
GPS Místa: 49.1031575N, 17.3953567E
Zastávka: Velehrad, náměstí
Stručný popis: Klášter Velehrad je jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České republice. V obci se nachází nejstarší cisteriácké opatství na Moravě, které náleží jezuitům a je každoročně 5. července cílem národní pouti u příležitosti svátku Svatých Cyrila a Metoděje. Jeho součástí je Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a Svatého Cyrila a Metoděje.

Na Archeoskanzenu Modrá se ještě občerstvím a vyrážím směr Velehrad do místního kláštera

Začal jsem si uvědomovat, že mi ani celý den na atrakce v okolí stačit nebude. Přidám do kroku a již vidím krásný klášter vyjímaje se opodál.

V roce 1890 klášter získali jezuité, kteří zde mimo jiné zřídili své vyučovací ústavy. S úctou vstupuji, pomodlím se a snažím se vcítit do hloubky a důležitosti tohoto velebného místa. Nezdržel jsem se tentokrát však dlouho, neboť bych rád stihl prohlídku podzemí Baziliky ve Velehradě. Pomodlím se a odcházím. Opodál vidím již zmíněný vstup prohlídky a za symbolické vstupné vcházím dovnitř. Hned na počátku si všímám vystavených kamenů Baziliky, kterých je ovšem v podzemí nespočetno, a tak se radši pozastavím u jednotlivých zastavení a portrétů významných světců této, ale i minulé doby. Prostý život mnichů podložený vírou poukazuje na sounáležitost a bratrství v lidské rodině a zasvěcení Kristu. Procházím podzemními katakombami a přemítám o důležitosti tohoto místa a vzkazu pramenícího pro lidstvo. Prohlídka trvala asi hodinu a půl, a protože mi zbylo ještě trochu času, rozhodl jsem se vyhledat restauraci, kde bych se dobře najedl. To ovšem nebylo tak jednoduché, což jsem si brzo uvědomil, a po hledání pohostinství, což zabralo zbytek mého času, jsem vyrazil na autobus. Odjezd byl z náměstí, které jsem bez problému našel, a po přesedání v Uherském Hradišti jsem byl na cestě domů.

Poznatky, které jsem si odnesl mě natolik obohatily, že jsem se rozhodl se někdy v budoucnu na Velehrad vrátit, neboť vstřebat vše za tak krátkou dobu mi bude ještě chvíli trvat, a atrakce a místa kolem stojí za to prozkoumat do větší hloubky. Stejně jako celý region.

Další článek
Předchozí článek

Související články

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes