Archeoskanzen Modrá – Na chvíli obyvatelem Velké Moravy

Tento článek má 5 347 zhlédnutí
1 hvězda, Nebuď labuť :)2 hvězdy, To mě mrzí... :(3 hvězdy4 hvězdy, Děkuji :)5 hvězd, Paráda! Děkuji moc! :) (Nehodnoceno)
Loading...
Město: Modrá
Kraj, okres: Zlinský, Uherské Hradiště

GPS Parkování: 49.1027286N, 17.4080467E
GPS Místa: 49.1031442N, 17.4072308E
Zastávka: Velehrad, U rybníků
Stručný popis: Archeoskanzen Modrá se nachází na okraji vesnice Modrá asi 0.5 km od poutního místa Velehrad. Jedná se o archeologický skanzen představující život obyvatel Velké Moravy otevřen roku 2004.

Velehrad jsem se rozhodl navštívit v červnu, a při první příležitosti krásného letního počasí jsem vyrazil na cestu. Autobusem do Uherského Hradiště, zde jsem přesedl, koupil si lístek do Modré a těšil se na nové dobrodružství, proložené trochou vzdělání.

Netrvalo dlouho a byli jsme v Modré. Zde autobus zastavil na zastávce a protože pokračoval dál, bylo potřeba dávat si pozor, aby člověk nezajel jinam. Správným směrem mě nasměrovala jedna místní paní máma a já již asi po 200 m vyhlížel rozcestí na Skanzen a Velehrad. Po pár minutách jsem dorazil do Skanzenu, ale protože bylo poledne, rozhodl jsem se občerstvit v místním bufetu a použít toaletu. Bramborové placky byly výborné a já vyrazil na prohlídku. Zaplaceno a jde se.

Život obyvatel Velké Moravy byl opravdu krásně zdokumentován tradiční velkomoravskou architekturou tehdejšího rázu. Prostý život založený na tvrdé práci řemesel byl vidět na každém kroku. Sednice s náboženskými motivy výstižně zachycovaly jednoduchý, ale zároveň plně promyšlený život obyvatel tehdejší doby. Procházím z obydlí do obydlí a přemýšlím, jaké by to asi bylo vrátit se do minulosti. Venku nás provázejí kozy, ale i prasata, která si pečlivě hlídají své teritorium. Vystoupím na strážní věž a kochám se výhledem po areálu. Prohlídku zakončuji v místnosti, kde paní zdobí vajíčka, přičemž mi připomíná, že je již jen jednou z 5 posledních v republice, kdo tyto techniky zdobení ovládají. Koupím pár vajíček ze sympatie a vyrážím zpět. Cestou vidím kostelík, který je však nepřístupný z areálu, a snažím se zjistit, jak se tam dostat, abych ho neminul. Nakonec zjišťuji, že musím ven a okolo. Najdu ho a kochám se jeho jednoduchostí. I když se zde zrovna konala svatba, určitě doporučuji kostelík navštívit. Přesto, že se jedná o repliku Kostelu Sv. Jana z 9. st., má mise plně splnila učel.

Znovu se občerstvím a vyrážím směr Velehrad do místního kláštera

Další článek
Předchozí článek

Související články

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes