Rožnov pod Radhoštěm, Skanzen – Vánoce na dědině ve Valašském muzeu

Tento článek má 2 616 zhlédnutí
1 hvězda, Nebuď labuť :)2 hvězdy, To mě mrzí... :(3 hvězdy4 hvězdy, Děkuji :)5 hvězd, Paráda! Děkuji moc! :) (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Město: Rožnov pod Radhoštěm
Kraj, okres: Zlínský, Vsetín
GPS Parkování: 49.4637644N, 18.1548242E
GPS Místa: 49.4622042N, 18.1486631E
Zastávka: Rožnov pod Radhoštěm, Palackého ul.
Stručný popis: Krásné dřevěné městečko s původními budovami už z poloviny 18. století je nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším objektem Valašského muzea v přírodě. Každý rok se tu pořádá vánoční jarmark , který vám ilustruje vánoční atmosféru našich předků.
Krásné a pohodové Vánoce za celý kolektiv přeje cestacil.cz 🙂

Jelikož se blíží nejkrásnější svátky v roce, rozhodla jsem se s dětmi utéct z předvánočního shonu a nasát trochu vánoční atmosféry v Rožnově pod Radhoštěm. Skanzen, který se zde nachází, je druhým nejstarším muzeem ve střední Evropě. Skládá se z Dřevěného městečka, Mlýnské doliny a Valašské dědiny, k muzeu patří také dvě secesní ubytovny Libušín a Maměnka na Pustevnách. V průběhu celého roku se zde konají akce, při kterých jsou lidem připomínány tradiční řemesla a lidové zvyky našich předků.

Od začátku prosince se ve skanzenu konal bohatý kulturní program. S dětmi jsme navštívili vánoční jarmark, který nabízel ukázky lidových řemesel, vystoupení folklorních skupin a vánoční zvyky našich předků.

Při procházce Valašskou dědinou jsme potkali vysokého Mikuláše s anděly, kteří rozdávali hodným dětem nadílku. Hodné děti byly samozřejmě všechny, které po cestě potkali, takže z toho měli malí návštěvníci velkou radost. Na druhou stranu se po celém areále pohybovali i čerti a musím uznat, někteří vypadali opravdu hrozivě. Ti zase na oplátku ty „hodné“ děti varovali a označovali si jejich tváře uhlíkem. Občas to schytal i nějaký dospělý – asi se čertům nezdál. Upřímně řečeno, po skanzenu chodilo spoustu rodičů s pomalovanými obličeji, takže jsem se jen ujistila v tom, že my dospěláci prostě hřešíme mnohem víc než děti. Čerti obcházeli areál s rolničkami, takže byl jejich příchod slyšet už zdaleka. Nám osobně se jim podařilo vyhnout, ale cinkání rolniček nás pak pronásledovalo celý den. Rolničky byly totiž k zakoupení a spousta dětí si je pořídila. Takže jsme byli neustále ve střehu. Dokonce nás jedna paní trhovkyně schovala do svého stánku, čerti tak prošli kolem nás, aniž by si nás všimli.

Po cestě skanzenem jsme dále potkali Lucky, ženy oděné v bílých šatech, které měly k obličeji přidělaný obrovský nos. V ruce držely husí brk, kterým kdysi kontrolovaly čistotu v domácnosti. Po cestě jsme narazili také na pár koledníků, kteří si vesele prozpěvovali. Nesli s sebou přenosný betlém, se kterým v minulosti obcházeli chalupy a zpívali koledy. I díky těmto postavám jsme měli pocit, že jsme se opravdu vrátili v čase. Celou atmosféru krásně doladilo počasí, jelikož bylo pod nulou a pod nohama nám křupal napadený sníh.

Advent na nás dýchal ze všech koutů, v jednotlivých staveních se návštěvníkům představovaly vánoční zvyky na Valašsku. Pekly a zdobily se perníčky, zpívaly se koledy, vařila tradiční jídla, která mohli návštěvníci ochutnat. V jedné z chalup hospodyně přímo tyto pokrmy připravovala a nabízela přicházejícím – ochutnali jsme tak tradiční jídla jako zelnou polévku, bramboračku, pohanku s trnkovou omáčkou, pohanku se špekem, jáhly, čaj z devíti bylin apod. Překvapilo nás, jak výborná je pohanka se špekem, tak jednoduché a skromné jídlo, které se nám rozplývalo na jazyku. Zastavení u ochutnávek bylo velmi příjemným zážitkem, protože venku mrzlo, až praštělo a v chalupě u horkého čaje byla přátelská a vánoční atmosféra.

Celým skanzenem se linula vánoční hudba a rozhovory trhovců se zákazníky, všude tak bylo živo a veselo. Jarmark nabízel spoustu ručně dělaných výrobků jako vánoční ozdoby, vyřezávané sošky, hračky, valašské křiváky (kapesní zavírací nůž) apod.

Dřevěné městečko, kde byl jarmark umístěn, krásně vonělo po medovině, slivovici a svařáku. Tyto nápoje nejen že dokonale zahřály, ale přivodily i velmi dobrou náladu. Pro hladovce jarmark nabízel spoustu dobrot jako valašské frgály, různé druhy sýrů, pečiva, ale i bramboráky a langoše.

V celém muzeu jsme viděli spoustu lidí v tradičních krojích, prohlédli si vánoční výzdobu zrekonstruovaného kostela sv. Anny a navštívili výstavu Valašské dědiny s názvem „Opravdu zmizelý svět“. Ta se nám velmi líbila, protože poukazovala na protiklad skromného života našich předků, kteří ctili přírodu a rodinu a života současného člověka, který žije v nadbytku a ničeho si neváží. Expozice byla velmi poučná a díky ní jsme se opravdu zamysleli nad tím, jak málo si uvědomujeme náš život v pohodlí a dostatku. Děti byly z výstavy opravdu nadšené a nedokázaly pochopit, že u malého stolu se kdysi u jídla mačkalo až 10 strávníků, že pro vodu se muselo chodit do studny a nebo že pokrmy byly velmi skromné.

Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě byl příjemným zpestřením celého adventu a krásnou ukázkou života našich předků. Rožnov pod Radhoštěm je místo, kam se ráda se svými dětmi vracím a snažím se jim tak ukázat, jak důležité je dodržovat tradice, znát historii a kolik práce se skrývá za ručně dělanými výrobky, do kterých výrobci dávají kus sebe sama. Vánoční jarmark tak splnil naše očekávání a odjížděli jsme vánočně naladěni a moc spokojeni.

Další článek
Předchozí článek

Související články

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes