Příbram – Vánoční procházka Příbramí

Tento článek má 1 741 zhlédnutí
1 hvězda, Nebuď labuť :)2 hvězdy, To mě mrzí... :(3 hvězdy4 hvězdy, Děkuji :)5 hvězd, Paráda! Děkuji moc! :) (Nehodnoceno)
Loading...
Město: Příbram
Kraj, okres: Středočeský, Příbram
GPS Parkování: 49.6869283N, 14.0070233E
GPS Místa: 49.6898775N, 14.0104253E
Stručný popis: Příbram leží přibližně 54 kilometrů od Prahy a proslavilo ji převážně dolování. Nejprve se zde těžilo stříbro a olovo, později ve 20. století uran. S hornickou minulostí je spjata převážně část Březové Hory. Ta byla dlouho samostatným městem, dnešní město vzniklo právě sloučením Březových Hor se starou Příbramí. Ta se rozvíjela hlavně okolo arcibiskupské rezidence Ernestina a Svaté Hory, která byla ve své době nejvýznamnějším mariánským poutním místem v celém Rakousku-Uhersku.
TIP na zájezd:
ZobrazitJe-li vám vánoční Příbram malá, tak využijte akční slevu 40% na zájezd do adventního Salzburgu. Cena za osobu je jen 599Kč s odjezdem 22.12.2019 z Příbrami.

Pokud byste se náhodou ocitli v předvánočním čase v Příbrami a hledali nějaké tipy na místa kam zajít, pár bych jich pro vás měla. V adventním čase se v Příbrami koná hned několik výstav betlémů a pokud jste ještě nikdy nebyli na Svaté Hoře, v tomto čase máte ideální příležitost to napravit. Přiznám se, že jsem si návštěvy výstav rozložila na několik dní, přeci jenom bych takový nápor betlémů v jednom odpoledni asi nezvládla.

Prvním místem, které doporučuji k návštěvě, je zámeček Ernestinum. Nachází se kousek od autobusové zastávky Jiráskovy sady naproti budově hlavní příbramské pošty. Ernestinum vzniklo přestavbou staršího hradu ze 14. století a do poloviny 19. století sloužilo jako arcibiskupská rezidence. I v jeho jméně se to ostatně odráží, název Ernestinum totiž připomíná arcibiskupa Arnošta z Pardubic, jehož socha se také nachází na trávníku před budovou. Poté v něm chvíli sídlilo báňské učiliště, dnes je zde umístěno infocentrum a galerie Františka Drtikola. Kromě stálé výstavy zaměřené právě na slavného příbramského rodáka, jehož jméno galerie nese, zde aktuálně probíhá výstava loutek a rekvizit použitých ve filmu Fimfárum a vánoční výstava betlémů. Základ výstavy tvoří sbírka sběratele Emanuela Kiliánka, svým dílem ale přispěl také Spolek příbramských betlémářů, Hornické muzeum Příbram a soukromí sběratelé. Kromě klasických vyřezávaných figurek zde najdete i příbramskou specialitu — chlebové betlémy s figurkami vytvářenými ze směsi chlebové střídky a dalších přísad. Ta se vtlačovala do formiček, po uschnutí se figurky vyklápěly a malovaly. Mnohé rozsáhlé betlémy jsou také plné postav havířů, zdobí je skály z mačkaných papírů a některé kameny jsou dokonce i opravdové. Betlémy často také obsahují zmenšeninu Svaté Hory osazenou na papírové skále, nebo vyvýšeninu na salaší s jesličkami.

Z Ernestina je to jenom kousek na náměstí T. G. Masaryka. Dominuje mu městský kostel svatého Jakuba, před kterým v době adventu stojí vyřezávaný dřevěný betlém. Naproti kostelu na druhé straně silnice u kruhového objezdu se nachází záhadná osamocená nika, nad jejímž původem jsem si při svých častých cestách městem dlouho lámala hlavu. Nakonec jsem se v jedné knize Jana Čáky dozvěděla, že se jedná o pozůstatek kašny.

Letos jsem se v adventním čase také poprvé zašla podívat na betlémy do domu Natura. Ten se nachází na dolním konci náměstí v rozsáhlé budově, která původně sloužila České pojišťovně, v její části je umístěna pasáž Horymír. Na této výstavě se podílel opět Spolek příbramských betlémářů a i zde jsou k vidění unikátní exponáty. Najdete tu Týrlovy jesličky vytvořené otcem a dědečkem animátorky Hermíny Týrlové, mě nejvíce zaujaly jesličky s modelem šachty a betlém ze slaného těsta. Nachází se tu také rozlehlý spolkový betlém, do kterého přispělo přes 100 betlemářů ze všech koutů naší republiky. Krom toho se zde můžete dozvědět něco o technologii výroby chlebových figurek.

O vánočním čase se také každý rok snažím podívat na Svatou Horu. V zimě většinou využívám kryté Svatohorské schody, které spojují svatostánek s příbramskou Dlouhou ulicí. Do té projdu přes Pražskou ulici úzkou spojovací uličkou V Brance, která mě přivede přímo ke vstupu na schody. Ty měří 400 metrů a výšlap člověka celkem unaví. Aby těch betlémů nebylo málo, i na Svaté Hoře bývají v době adventu vystavené a to v Mníšecké kapli.

Až budete z toho množství betlémů unavení, můžete se projít Pražskou ulicí. Vede z náměstí T. G. M. na Václavské náměstí. Pod sochou svatého Václava zde stojí kašna znázorňující rybníky z Příbrami a přilehlého okolí, v zimním období z ní ale moc neuvidíte, protože je chráněna dřevěným bedněním. Dalším oblíbeným místem mých procházek je nábřeží rybníku Hořejší Obora. I v zimě je zde pěkně, můžete zde nakrmit kachny a obdivovat bronzovou bustu Antonína Dvořáka a sochu Dívky se žábou od Marie Leontovyčové.

Další článek
Předchozí článek

Související články

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes