Svatá Hora u Příbrami: Poutní cestou Via Nova

Tento článek má 5 997 zhlédnutí
1 hvězda, Nebuď labuť :)2 hvězdy, To mě mrzí... :(3 hvězdy4 hvězdy, Děkuji :)5 hvězd, Paráda! Děkuji moc! :) (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Místo: Svatá Hora u Příbrami
Kraj, okres: Středočeský, Příbram

GPS Místa: 49.6850000N, 14.0175000E
Zastávka: Bohutín
Délka trasy: 10km
Stručný popis: Jedno z nejvýznamnějších mariánských poutních míst v Čechách a ukázkový příklad raně barokní architektury tyčící se nad městem Příbram. Z příbramské Dlouhé ulice se na Svatou Horu dá vystoupat po krytém schodišti vystavěného dle plánů K. I. Diezenhofera. Samotný kostel je dílem Carla Luraga. Ten navrhl poutní chrám stojící na 3 metry vysoké terase obklopený ze všech stran ambity se čtyřmi kaplemi v rozích. Před chrámem se nachází Svatohorské náměstí se soškou Panny Marie Svatohorské a poutními krámky. Místo je přístupné po celý rok.

Tentokrát jsem se rozhodla, že se na Svatou Horu nevydám tradiční cestou po Svatohorských schodech, ale projdu si alespoň kousek evropské poutní cesty Via Nova.

Evropská část poutní cesty Via Nova začíná v rakouském Stoblu a přes Německo se dostává do jižních Čech, kterými se proplétá na Svatou Horu. Právě ta je její konečnou zastávkou. Já se na tuto stezku napojila u rozcestníku před obecním úřadem v Bohutíně, před sebou jsem tedy měla posledních pár kilometrů této poutní trasy.

Stezka Via Nova odtud souběžně s modrou turistickou značkou stoupá do Žežic. Žežice jsou už místní částí Příbrami, přesto si stále zachovaly vesnický ráz. Z rozcestí Beránky několik desítek metrů před vsí lze odbočit k památníku Vojna v Lešeticích, já však pokračuji do Příbrami. Až k hypermarketu Albert vede cesta po asfaltovém chodníku, poté však následuje velmi nepříjemný úsek, kde značka vede po okraji frekventované silnice, a mám tak co dělat, abych stihla uskakovat před protijedoucími auty. Po pár desítkách metrů naštěstí cesta zabočí k rybníku Fialáku. Frekventovaný silniční tah je třeba překonat ještě jednou v místě, kde značka odbočuje do lesoparku Padák. Tím prochází naučná stezka, ta ovšem cílí spíše na dětské návštěvníky tohoto místa. Když se vyšplhám na vrchol Padáku, otevře se mi výhled na okolí Milína a slivický kostelík Svatých Petra a Pavla. S kocháním se výhledem to ale poněkud přeženu, protože na následujícím rozcestí Hatě se mi povede špatně odbočit a obejdu celý Padák kolem dokola. Nakonec se mi ale oklikou podaří dostat se tam, kam jsem se dostat měla, a to do části Příbrami zvané Sázky. Odtud mi na Svatou Horu zbývá vyšlápnout už jenom poslední kopec skrz Hrabákovy sady.

Jako první vidím Svatohorskou studánku. Její voda je údajně léčivá, ale ověřit v praxi si to nemůžu, pramen byl totiž poškozen intenzivním dolováním. O kus dál už mi do zorného pole vstoupí ulička tvořená poutními krámky a za ní se rozprostírá Svatohoské náměstí. Protože jsem se na výlet vydala se psem, do svatostánku se podívat nemůžu a nakouknu tak do areálu jenom ze schodů. Ostatně platí tu i zákaz fotografování, ač jsem se na vlastní oči přesvědčila, že mnozí turisté nerespektují z těchto zákazů ani jeden, a v areálu chrámu se tak vesele procházeli se psy a fotili o sto šest.

I se psem se ale můžu podívat ke Kalvárii stojící na druhé straně Svatohorského náměstí a k umělé jeskyni. Projdu si také uličky s poutními krámky. Poté sejdu k vstupu ke svatohorským schodům, abych si užila výhled na město. Do Příbrami se vracím kolem svatohorské studánky a Mixovou ulicí pojmenovanou po jednom z významných příbramských starostů. Ne náhodou nese jeho jméno ulice scházející ze Svaté Hory – jeho rodina totiž patřila k největším výrobcům voskových obětin a poutních svíček na Příbramsku. Ostatně na Svaté Hoře měla stánek s poutním zbožím i rodina spisovatele Jana Čáky, který se Příbramsku a Brdům věnoval ve svých dílech.

Já mám pro dnešek dost, pokud toho ale vydržíte víc, můžete návštěvu Svaté Hory spojit třeba s prohlídkou příbramského hornického muzea, nebo domu Natura, který se nachází v bývalé budově České pojišťovny na náměstí T.G.M, odpočinout si můžete v nově upraveném sportovním a rekreačním areálu na Novém rybníce. Pokud nejste zrovna fanoušci turistiky, ani se vám nechce lézt do schodů, nevadí, téměř k areálu se dostanete i autem. Parkoviště určené pro návštěvníky Svaté Hory se nachází v Příbrami u silnice směrem na Háje, jezdí sem také městská hromadná doprava.

Další článek
Předchozí článek

Související články

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes